Astăzi, 14 mai a.c., la sediul Inspectoratul pentru Situații de Urgență (ISU) „Barbu Știrbei” al județului Călărași, a avut loc un moment deosebit de emoționant și înălțător, respectiv slujba de sfințire a Troiței reprezentative a pompierilor călărășeni.
Slujba a fost oficiată de către Preacucernicul Părinte Protopop Dinu Viorel-Vasile, împreună cu Părintele Anastase Paul-Marian și Părintele Oprișan Ionuț, aducând binecuvântare acestei lucrări de suflet.
„Mulțumiri sincere și recunoștință enoriașilor Parohiei Sfintei Biserici „Nifon”. În această zi specială ne-au fost alături prieteni din cadrul instituțiilor cu care pompierii colaborează îndeaproape. Pentru pompierii călărășeni, această Troiță reprezintă un simbol al credinței, al speranței și al protecției divine, o lumină călăuzitoare atât în misiunile desfășurate în slujba cetățenilor, cât și în viața de zi cu zi. Mulțumiri profunde Protoieria Călărași și Parohiei Sfintei Biserici Nifon”, a transmis purtătorul de cuvânt al ISU Călărași, Ovidiu Tătăranu.

