În calitate de președinte al Comitetului Județean pentru Situații de Urgență (CJSU), prefectul județului Călărași, Valentin Barbu, a aprobat “Planul de măsuri al Comitetului Județean pentru Situații de Urgență pentru prevenirea și diminuarea efectelor caniculei și secetei prelungite” în județul Călărași, documentul fiind elaborat de către specialiști ai Inspectoratului pentru Situații de Urgență ”Barbu Știrbei” Călărași, care au centralizat responsabilitățile instituționale în relație cu combaterea caniculei și a secetei prelungite.
Potrivit unui comunicat de presă al Prefecturii Călărași, în planul de măsuri se arată următoarele:
– deplasările sunt recomandate în primele ore ale dimineţii sau seara, pe cât posibil prin zone umbrite, alternând deplasarea cu repausul în spaţii dotate cu aer condiţionat (magazine, spatii publice);
– evitaţi aglomeraţiile, expunerea la soare, efortul fizic intens între orele 11:00-18:00;
– purtaţi haine lejere, subţiri, deschise la culoare, pălării şi ochelari de soare;
– beţi 1,5-2 litri de lichide pe zi, nu prea reci, apă, sucuri naturale din fructe şi ceaiuri călduţe (soc, muşeţel, urzici); evitaţi consumul băuturilor alcoolice sau al celor cu cofeină sau zahăr (carbogazoase);
– mâncaţi fructe şi legume (pepene, prune, roşii) sau iaurt (echivalentul unui pahar cu apă); mâncaţi echilibrat şi variat insistând pe produsele cu valoare calorică mică;
– evitaţi alimentele cu un conţinut sporit de grăsimi, în special de origine animală;
– menţineţi legătura cu persoanele în vârstă (rude, vecini, persoane cu dizabilităţi), interesându-vă de starea de sănătate a acestora şi oferiţi-le asistenţă ori de câte ori au nevoie;
– nu lăsaţi copiii/animalele de companie singuri/singure în autoturisme;
– cereţi sfatul medicului de familie la cel mai mic semn de suferinţă, manifestat de dumneavoastră sau copilul dumneavoastră;
– persoanele care suferă de diferite afecţiunii îşi vor continua tratamentul, conform indicaţiilor medicului. Este foarte util ca în perioada caniculară să se consulte medicul curant, în vederea adaptării schemei terapeutice la condiţiile existente;
– pentru ameliorarea condiţiilor la locul de muncă se va reduce intensitatea si ritmul activităţilor fizice, se va alterna efortul dinamic cu cel static şi perioadele de lucru cu perioadele de repaus, în locuri umbrite ori ventilate corespunzător.
Potrivit unei informări a Direcției de Sănătate Publică a județului Călărași, la nivelul municipiului nostru există, în acest moment, un singur punct de prim ajutor, dotat cu aer condiționat, amplasat în incinta Pieței Big, deservit de asistenți medicali comunitari, al cărui program de funcționare este 10:00-17:00, deschis doar în zilele caniculare. În zilele următoare, se va deschide un al doilea punct de prim ajutor, în Piața Centrală, din municipiul Călărași.
De asemenea, la nivelul municipiului Oltenița, funcționează două puncte de prim ajutor, primul, amplasat în fața Primăriei Oltenița, iar al doilea, în Parcul central, locații care funcționează doar în zilele caniculare.

