Actualitate Administrație

Se plantează zece mii de puieți de salcâm, în zona DN31 Oltenița-Călărași

Astăzi, 21 noiembrie 2025, în zona DN31 Oltenița-Călărași, va avea loc acțiunea de plantare a 10.000 de puieți de salcâm, parte din inițiativa „Pădurea de Miere Nestlé 2025”, derulată de Asociația Re-Autentic, în parteneriat cu Nestlé România și Primăria Municipiului Oltenița.

Proiectul urmărește refacerea solurilor afectate, creșterea biodiversității și crearea unui mediu echilibrat, benefic pentru albine.

Alegerea salcâmului nu este întâmplătoare, este o specie care stabilizează solul, rezistă în condiții climatice variate și oferă hrană albinelor, contribuind la refacerea ecosistemului local.

Primăria Oltenița sprijină acest demers prin pregătirea terenului, asigurarea infrastructurii necesare și coordonarea cu specialiștii silvici, pentru ca această acțiune să aibă rezultate durabile.

Fiecare copac plantat înseamnă un pas spre un oraș mai sănătos, aer mai curat și o comunitate mai responsabilă.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *