Clubul Sportiv Municipal (CSM) Călărași și Agenția pentru Dezvoltare Regională (ADR) Sud-Muntenia au semnat, în data de 19 mai a.c., în prezența oficialităților locale și a președintelui Agenției Naționale pentru Sport (ANS), Bogdan-Matei Constantin, contractul de finanțare al proiectului intitulat „Recompartimentare și modernizare Hotel Perla”, clădire aflată în administrarea clubului. Proiectul, finanțat prin Programul Regional Sud-Muntenia 2021–2027,de are o valoare de peste 31,7 milioane de lei. Investiția va asigura modernizarea unei suprafețe utile de peste 1.300 mp în municipiul Călărași. Clădirea va fi izolată termic, va avea instalații noi și sisteme inteligente care vor reduce risipa de energie. Totodată, aceasta va fi dotată cu o sală de forță modernă, spații de recuperare medicală, echipamente moderne și pontoane adaptate. Durata de implementare a proiectului de modernizare a Hotelului Perla este de 35 de luni, având ca termen de finalizare data de 31 martie 2029. Potrivit directorului CSM Călărași, Valentin Anghel, în perioada imediat următoare va începe procedura de licitație, astfel încât lucrările să debuteze cât mai repede. Pe perioada lucrărilor, sportivii vor fi relocați la căminele instituțiilor de învățământ, soluția aceasta fiind găsită cu sprijinul Inspectoratului Școlar Județean Călărași. De asemenea, după semnarea contractului, a avut loc o vizită a autorităților, alături de delegația oficială a ANS, la baza nautică a canotorilor, care urmează a fi reabilitată, în scurt timp, fiind deja alocate fonduri, în acest sens, de către Agenția Națională pentru Sport, dar și la Stadionul Municipal, la Sala Sporturilor.
Prezenți la semnarea contractului de finanțare au fost președintele Consiliului Județean Călărași, Vasile Iliuță, vicepreședinții aceleiași instituții, Bogdan Mihai și Laurențiu-Dan Ionescu, directorul CSM Călărași, Valentin Anghel, administratorul public al Primăriei Municipiului Călărași, Ionuț-Alexandru Savu Radu, directorul ADR Sud-Muntenia, Liviu Gabriel Mușat, președintele Agenției Naționale pentru Sport, Bogdan Matei, secretarul general ANS, Dan Caracote și directorul de investiții al ANS, Alexandru Dragomir.
„Este un moment de bucurie pentru Clubul Sportiv Municipal Călărași, este un moment în care vrem să vă anunțăm semnarea celui mai mare proiect pentru infrastructura sportului călărășean, și anume modernizarea și reabilitarea Hotelului Sport. Este primul contract de acest gen pentru mine, emoțiile sunt mari, iar acest lucru nu poate decât să mă motiveze, așa cum am spus și anul trecut, să mă împingă să fac lucruri bune pentru sportul călărășean”, a declarat directorul CSM Călărași, Valentin Anghel.
„Astăzi, cel mai mare proiect de infrastructură pe care l-a câștigat Clubul Sportiv Municipal și aici trebuie să vă mulțumim, domnule ministru, pentru că ne-ați dat încredere să depunem pe fonduri europene proiectul, astfel încât să îl putem susține. Sunt și eu partener în acest proiect, pentru că la toate problemele care apar neprevăzute, Consiliul Județean va fi acel partener care va interveni să susțină anumite cheltuieli ale sportului călărășean. Acest edificiu a fost creat ca perla județului Călărași, construit cred că în ’84, a fost Hotelul Partidului, așa se numea. A fost cea mai frumoasă clădire pentru perioada 84-85, când a fost finalizat. Știu că sunt două componente. Este o componentă de anvelopare pentru eficiență energetică și o componentă de recompartimentare și reașezare. La recompartimentare, Consiliul Județean o să aibă unul din cele mai mari aporturi, ca să putem arăta că cea mai mare infrastructură sportivă se va realiza la Călărași, după Snagov, pentru că acolo am văzut cea mai mare realizare a Ministerului Sportului, a Agenției Naționale pentru Sport. Să știți că la Călărași mai aveți o investiție neterminată: sala sporturilor. Cred că împreună, astăzi, vom reuși să găsim soluții și pentru sala sportului, să o finalizăm, pentru că a intrat într-un proiect de reparații și nu s-a terminat. Cred că dăm tinerilor călărășeni cea mai importantă clădire pentru cantonamente, întâlniri sportive și pentru ședințele pe care le veți avea pe fiecare ramură sportivă. Domnul director al CSM Călărași, Valentin Anghel, cred că astăzi marchează cel mai important proiect pentru sportul călărășean: aducerea clădirii Perla la nivelul european al anului 2026”, a subliniat președintele CJ Călărași, Vasile Iliuță.
„Este un moment important pentru sportul românesc, nu doar pentru Călărași. Cred că din acest moment, odată cu semnarea acestui contract, sportul, ușor, ușor, intră într-o zonă de normalitate a anilor 2026, din punct de vedere al infrastructurii sportive, dar și al condițiilor pe care noi ar trebui să le asigurăm sportivilor noștri. Călărașiul crește pe zi ce trece și devine un pol important de dezvoltare pentru sportul românesc, dar și premisele sigure, că de aici vom avea rezultate notabile nu doar în plan național, ci și în plan internațional. Este o investiție importantă și sunt convins că de această investiție vor beneficia tinerii din Călărași, pentru că vorbim despre o prioritizare a lucrurilor, și atunci când vorbim despre cluburi sportive municipale, chiar dacă ele sunt cluburi aflate în subordinea Agenției Naționale pentru Sport, în principal ar trebui să ne adresăm comunității, pentru că așa este normal. Sigur că ne propunem și alte investiții aferente infrastructurii sportive din cadrul clubului nostru. Așa cum am spus la ultima vizită pe care am făcut-o tot aici, tot împreună, am spus că Agenția Națională pentru Sport va acorda resursa financiară necesară pentru îmbunătățirea condițiilor de la baza nautică pe lângă portul pe care autoritățile călărășene l-au construit și am spus că e normal ca și noi să venim cu această investiție, iar sumele necesare au fost alocate și sunt convins că, în termen de o săptămână, chiar două săptămâni, lucrările de reabilitare acolo vor începe. Din ceea ce am înțeles, în urma unei discuții cu domnul director, mesajul este foarte clar, sumele aferente au fost alocate și nu este niciun fel de problemă din această perspectivă. Tot astăzi, împreună cu colegii mei, vom vizita tot ceea ce deține Clubul Sportiv Municipal Călărași și sala la care făceați dumneavoastră referire și vom încerca să găsim varianta optimă, astfel încât să reușim să investim cu prioritate și acolo, pentru că este nevoie. În rest, eu nu pot decât să vă mulțumesc, domnule președinte, pentru implicarea dumneavoastră constantă în susținerea sportului, este un lucru extrem de important pentru sportul românesc ca tot mai mulți decidenți județeni sau locali să se implice în susținerea sportului, pentru că fără o implicare a dumnevoastră, nu am avea nici susținerea financiară și nici calitatea necesară de a putea fi egali cu mari forțe ale Europei și nu numai. Mulțumesc și domnului director al ADR Sud Muntenia, Liviu Gabriel Mușat, pentru colaborarea foarte bună pe care am avut-o în derularea și integrarea tuturor lucrurilor într-un astfel de proiect de anvergură pentru Călărași. Sper să nu fie nici primul și nici ultimul proiect pe care îl semnăm și, de ce nu, acest parteneriat să continue. Vreau să le mulțumesc și colegilor mei din cadrul Agenției Naționale pentru Sport, pentru munca pe care au depus-o și pe care sigur va trebui să o depunem în continuare, pentru că nu este vorba doar despre o finanțare, ci este vorba și despre o cotă parte pe care Agenția Națională pentru Sport va trebui să o susțină până la finalizarea acestui proiect. Sigur, sper ca și în exercițiul financiar bugetar european viitor 2027 să mai beneficiem și de alte fonduri. La ultima discuție pe care am avut-o la nivelul consiliului de miniștri, unde știu că și dumneavoastră ați participat, domnule Iliuță, și știu că ați avut discuții aplicate de cum să reușim să ne dezvoltăm. Una dintre temele cele mai importante pe care România le-a susținut și le susține în continuare la nivelul Consiliului de Miniștri ai Sportului din Europa este turismul sportiv și sunt convins că vom găsi resursele financiare europene și accesarea să se facă prin ADR-uri, aceasta este o primă promisiune de la Bruxelles, astfel încât sportul românesc să intre într-o zonă de normalitate de turism și sport și sper ca împreună să și derulăm astfel de proiecte complexe”, a punctat președintele ANS, Bogdan Matei.
„De fiecare dată când participăm la un asemenea eveniment, evident că ne bucurăm că va apărea un obiectiv nou în regiune, și datorită fondurilor din Programul Regio, însă bucuria este cu atât mai mare când vezi determinarea beneficiarului de a face acest proiect. Cum măsurăm această determinare? Prin contribuția proprie la realizarea unui proiect. Când vezi un proiect de aproape 30 de milioane sau în jur de 30 de milioane de lei în care beneficiarul se angajează să vină cu aproape 20 de milioane de lei, nu poți decât să ai sentimente de admirație, de apreciere față de această determinare, față de beneficiar și să tragi nădejdea, să ai certitudinea că proiectul se va finaliza. Evident că este un prim motiv de a vă felicita pe dumnevoastră, domnule director, pe dumnevoastră, domnule președinte, respectiv pe cel care va susține o parte importantă din cheltuieli. Spunea domnul președinte al ANS că suntem undeva la jumătatea drumului. Da, semnarea unui contract de finanțare înseamnă ajungerea abia la jumătatea drumului, importantă dar cel puțin la fel de importantă este derularea proiectului. Și în această etapă, colegii mei vor fi la dispoziția dumnevoastră cu întrebări, recomandări. Deci, suntem o echipă și ne dorim cu toții ca acești bani să rămână până la ultimul leu în cadrul acestui proiect”, a spus directorul ADR Sud-Muntenia, Liviu-Gabriel Mușat.
„Am emoții de bucurie, pe care nu le pot ascunde. Vă mărturisesc, sincer, când am intrat, astăzi, aici, am avut un sentiment plăcut, un sentiment că se va întâmpla ceva bun pentru Călărași și sunt convins că același sentiment îl aveți și dumneavoastră. Am trăit cu ideea că sportul schimbă vieți și nu este doar o sintagmă, un slogan. Un copil care își găsește un sport, își găsește și un drum în viață, își găsește un antrenor care îl ajută și îl îndrumă, își găsește o echipă care îl susține și o disciplină care îl formează pentru viață. CSM Călărași a fost și este un astfel de loc pentru sute de tineri din municipiul Călărași. Sunt fericit să fiu astăzi aici, sunt chiar mândru. Astăzi, împreună cu domnul președinte al Consiliului Județean, Vasile Iliuță, suntem aici să transmitem atât copiilor, cât și părinților că merită mai mult și noi suntem aici să le putem oferi mai mult. Un astfel de contract și o astfel de finanțare nu sunt posibile, bineînțeles, fără parteneri de nădejde, parteneri care au susținut cu adevărat. În numele tuturor călărășenilor, vreau să mulțumesc din suflet domnului președinte al Agenției Naționale pentru Sport, Bogdan Matei, pentru viziunea comună pe care o avem asupra Clubului Sportiv Municipal Călărași, pentru susținerea în formă continuată pe care ne-a oferit-o întotdeauna. Totodată, aș vrea să mulțumesc și colegilor de la ADR Sud-Muntenia, care este principalul pol de dezvoltare și modernizare a regiunii noastre, sunt oameni cu viziune, oameni dedicați, oameni care știu că în spatele fiecărui proiect este o comunitate care speră. Astăzi nu sărbătorim doar o semnătură pe acest contract. Cred că astăzi sărbătorim credința că în municipiul Călărași putem oferi copiilor noștri un viitor mai bun, iar împreună putem construi. Vreau să îl felicit pe domnul director al CSM Călărași, Valentin Anghel, prietenul meu de peste 20 de ani. Pentru mine nu este o surpriză, rezultatele atât pe parte sportivă, cât și pe parte administrativă nu cred că au nevoie de descriere. Felicitări, Vali, și spor, în continuare”, a menționat administratorul public al Primăriei Municipiului Călărași, Ionuț-Alexandru Savu Radu.

