Actualitate

VIDEO| Activităţile din Săptămâna Protecţiei Civile, încheiate

Săptămâna Protecţiei Civile s-a încheiat. În perioada 25 februarie-4 martie a.c., Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă „Barbu Ştirbei” Călăraşi a desfăşurat mai multe activităţi, dedicate sărbătoririi a 91 de ani de la înfiinţarea Protecţiei Civile în România, cu scopul de a dezvolta comportamentul preventiv al cetăţenilor în diferite situaţii de urgenţă. Prin activităţile planificate, au fost atrase toate categoriile din publicul ţintă. Peste 4.000 de persoane din judeţul Călăraşi au învăţat, de la pompierii militari, cum trebuie să procedeze în cazul unor situaţii de urgenţă. Astăzi, 4 martie, în cadrul unei conferinţe de presă, inspectorul şef al ISU Călăraşi, colonel Adrian Păduraru, şi purtătorul de cuvânt al instituţiei, plutonier adjutant şef, Ştefan-Ovidiu Tătăranu, au prezentat bilanţul acţiunilor derulate.

S-au desfăşurat, în perioada anterior menţionată:

  • 4 expoziţii de tehnică de intervenţie, pe toată perioada manifestării fiind distribuite materiale de informare preventive pentru diferite tipuri de risc;
  • zi educativ-preventivă în lăcaşurile de cult, prilej cu care cadrele ISU Călăraşi au desfăşurat acţiuni de informare preventivă, cu privire la regulile ce trebuie respectate în lăcaşurile de cult;
  • 16 activităţi-exerciţii de evacuare în caz de cutremur la unităţile de învăţământ din judeţ, ocazie cu care a fost prezentat modul corect de acţiune înainte, pe timpul şi după producerea unui seism sau a unui incendiu, dar şi tehnici de acordare a primului ajutor. La aceste exerciţii au participat elevi, cadre didactice şi personal auxiliar, coordonaţi de pompierii din cadrul Inspecţiei de Prevenire şi Serviciului Pregătire pentru Intervenţie şi Rezilienţa Comunităţilor;
  • constituirea unor puncte de informare preventivă cu tematică de protecţie civilă, în zonele cu un aflux ridicat de persoane, scopul acestora fiind creşterea gradului de conştientizare în rândul populaţiei şi familiarizarea acestora cu măsurile şi regulile de comportare ce trebuie adoptate în cazul producerii unor situaţii de urgenţă;
  • 53 de activităţi-membrii Serviciilor Voluntare pentru Situaţii de Urgenţă de la localităţile din judeţ au fost angrenaţi în distribuirea materialelor suport, cu precădere în zonele unde sunt familii/comunităţi vulnerabile, dar şi în desfăşurarea unor exerciţii demonstrative de stingere a incendiilor;
  • acţiuni zilnice-Ziua Porţilor Deschise a atras peste 600 de vizitatori, deopotrivă copii, dar şi adulţi.

Exerciţiul de alarmare publică „Miercurea Alarmelor” a avut drept scop antrenarea autorităţilor administraţiei publice locale, verificarea funcţionării sistemului de alarmare şi, nu în ultimul rând, de pregătire a populaţiei prin cunoaşterea semnificaţiei semnalelor de alarmare. Din fericire, nu s-au înregistrat apeluri pe numărul unic de urgenţă 112, semn că populaţia a fost informată despre faptul că este un exerciţiu şi nu s-a creat panică în rândul acestora. Pe timpul simulărilor, au fost verificate atât fluxurile de transmitere a mesajelor de înştiinţare către autorităţi, cât şi modul de funcţionare a mijloacelor de alarmare a populaţiei (sirene) existente la nivelul comunităţilor. Locuitorii judeţului au putut auzi semnalul alarmă la dezastre, compus din cinci sunete a câte 16 secunde fiecare, cu pauză de 10 secunde între ele.  Alarmarea populaţiei s-a realizat cu un număr de 93 de sirene (78 de sirene electrice şi 15 sirene electronice), din care operative au fost 83. Înştiinţarea, avertizarea, prealarmarea şi alarmarea se realizează în scopul dispunerii măsurilor de protecţie a populaţiei, a bunurilor materiale, a valorilor culturale, precum şi pentru limitarea efectelor dezastrelor.  Cele mai des întâlnite situaţii în care este alarmată populaţia, prin intermediul sirenelor electrice şi electronice, au loc pe timpul inundaţiilor, când este semnalată iminenţa producerii unor viituri care să pună în pericol viaţa persoanelor. De asemenea, sistemul de înştiinţare-alarmare este utilizat în cazul producerii unor accidente tehnologice în care sunt implicate substanţe periculoase, ruperii unor baraje hidrotehnice sau a unui atac aerian/pe timpul conflictelor armate. În cazul unor situaţii reale, mai multe informaţii vor fi transmise prin intermediul mesajelor RO-ALERT şi al aplicaţiei DSU.

Obiectivul ISU Călăraşi a fost să asigure educarea populaţiei, pentru cunoaşterea diferitelor tipuri de riscuri, a măsurilor preventive şi a comportamentului ce trebuie adoptat, în cazul producerii unor situaţii reale, 4.144 de persoane, adulţi şi copii, fiind în contact direct cu personalul Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă, pe parcursul Săptămânii Protecţiei Civile.

ISU Călăraşi îşi doreşte o creştere a mentalităţii autoprotecţiei, în cadrul comunităţilor locale, fiecare cetăţean având datoria de a cunoaşte modurile de comportare în cazul producerii unor situaţii de urgenţă, atât pentru protecţia propriei persoane, cât şi a celor din jurul său.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *