Actualitate

Weekend de toamnă blândă, în Călărași. Soare, temperaturi plăcute și cer senin

Cetățenii Călărașiului se pot bucura de un weekend cu vreme frumoasă și temperaturi, mai degrabă, de sfârșit de vară decât de toamnă. Meteorologii anunță două zile liniștite, din punct de vedere atmosferic, cu temperaturi generoase și cer, în mare parte, senin.

Ziua de sâmbătă, 20 septembrie a.c., vine cu cer parțial noros și vânt slab, iar temperaturile maxime vor urca până la 28 de grade Celsius, oferind condiții excelente pentru plimbări sau activități în aer liber. Dimineața și seara vor fi ușor mai răcoroase, cu minime în jur de 13–14°C. Nu sunt anunțate precipitații.

Ziua de duminică, 21 septembrie a.c., va fi chiar mai plăcută. Cerul va fi mai mult senin, soarele va străluci pe tot parcursul zilei, iar temperaturile vor atinge o maximă de 29°C. Vântul va sufla slab, iar umiditatea va rămâne scăzută. Minima nopții va coborî la 12–13°C, aducând o răcoare specifică toamnei.

Meteorologii recomandă localnicilor să profite de vremea frumoasă din weekend, mai ales că, astfel de zile călduroase vor deveni din ce în ce mai rare, odată cu înaintarea în toamnă. Totuși, este indicat să aveți la îndemână o jachetă subțire dimineața sau seara, când temperaturile scad simțitor.

Așadar, localnicii au la dispoziție un weekend foarte plăcut pentru relaxare în aer liber.

Foto: www.sursazilei.ro

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *