Actualitate

Jandarmii oltenițeni au descoperit un cuțit asupra unui elev, în timpul unei misiuni de patrulare

Ieri, 31 martie a.c., jandarmii din municipiul Oltenița, aflați în misiune de patrulare în zona unei instituții de învățământ, au sesizat un comportament suspect al unui elev de 16 ani care se afla la intrarea într-un liceu din localitate. În urma procedurii de legitimare, aceștia au observat că sub obiectele de îmbrăcăminte purtate, elevul ascundea ceva.

După efectuarea controlului corporal preventiv, jandarmii au descoperit un cuțit cu o lungime de aproximativ 30 de centimetri, aflat într-o husă de material textil. Ca urmare a acestui incident, arma a fost reținută, iar jandarmii au întocmit documentele de constatare pentru infracțiunea prevăzută de articolul 372 din Codul Penal.

Acțiunea reprezintă o măsură preventivă importantă, iar jandarmii continuă să monitorizeze cu atenție zona pentru siguranța elevilor.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *